logo tasarım

logo yapma

Logo nedir? Lafız mealı olarak gerçeklik mukabillığı dilimizde amblem olan, bir maslahatin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, mealını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo dizaynı anlamsal olarak maslahatletmenin yahut organizasyonun düver olarak yaptığı maslahati sembolize edebileceği kabil, markanın kendi mealı ile de sembolleştirilebilir, ayrıca bazı çkızılışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı içerik ve anlamlara sahip olur.

Sorusu sorulduğunda lafız mealının haricinde, birhayli logo ve amblem çeşidi vardır. Logo dizayn esnasında dizaynı yapacak olan özlük yahut kuruma neyin ve nite aktarıldığı berenarı önemlidir. Vesair taraftan logo dizayn çkızılışmasını yapacak özlük yahut kurumun sizi nite anladığı ve logo çkızılışmanızı nite değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çkızılışma sizin, maslahatletmenizin ve bundan ahir çkızılışmalarınızın temelini atacak olan “logo dizayn çkızılışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değmaslahattirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut marka için yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çkızılışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype çabucak çok iş meydanı ile faaliyette mevcut şirketler için daha çok tercih edilebilir. Vahit bir sektörde faaliyet gösteren maslahatletmelerin genellikle logoları sektörü temsil eder. Ancak çabucak aşkın sektör ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda çıkarmak imkansızdır.

Logo ne maslahate yarar?
İşletmeler için logo yahut logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her nite markası olmayan bir işletme eğer olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz dakika aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile müşterek gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ha aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Müzelik halini düşünmeye çkızılışın. Markaların logoları olmadan nitekim marka olmaları neredeyse imkansızdır.

Bu sebeple maslahatletmenize kurumsal bir niyet hazırlayarak yolunuza dayanıklı adımlarla devam edebilmek yerine “logo dizayn” çkızılışması ile kellelayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) söyleyiş eder. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca gâh kişilerin bir zahirte tanınmasını sağlayıcı maslahataretlerdir. Tipik bir logo firmaların nüans edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı renk, font, şekil ve görsellerdir.

Sade, zorlamasız anlaşılır, yazıırlanması zorlamasız, olası olduğunca azca adetda renkten oluşfinansıdır. Her çdenktaş baskı ve mukataa tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde inceliklar kaybolmamalı, çok yüce ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. özge şirket ya da ürünlere ilgilendiren logolar ile karışıklığa sebep vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya yüce ziyan verir.

Logo düşüncemcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun düşüncemcısı Paul Rand’e bakılırsa logoyu üreten düşüncemcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili tesisun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin hapishaneğine reva olmalıdır. Başkaca kurumun kendisini nite tanımladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun dizayn aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin üstıgün lüzumlu rengi lüzumlu şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü dakika da akılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgilendiren ürün ya da şirket için logo tasarlanacağı dakika o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri karşı bilgelik sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı dakika simgenin taşıyacağı meal bakımında bu bilgelik çok önemlidir.

logo yapma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir