Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Devre Serı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak tekrar aynı kurumun Dış İlişkiler Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tababet Fakültesi’nden izinli olmuştur. Akabinde 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi Tababet Fakültesinden Çocuk Sağlığı ve Emrazı Uzmanlığını almıştır. Daha sonrasında öğretim görevlisi olarak akademik balkonına başlamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 senelerı ortada Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesinde, 1988-1992 senelerı ortada Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 senelerı ortada da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Heyet Tababet ve Keyif Bilimleri Terbiye Konseyi Kellekanlığı, UMEMPS (Orta Doğu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Mütekellim Ülkeler Pediatri Birliği) reislik ve umumi sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 senelerı ortada Bilkent Üniversitesi Mütevelli Astronomi Üyeliği ve Ser Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 senelerı ortada YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 seneından beri Türkiye Ulusal Pediatri Derneği Idare Kurulunda vazife almaktadır. Kellekanlığını da yapmış olduğu Türkiye Ulusal Pediatri Derneğinde halen Umumi Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri mahirından biri olarak ikrar edilmektedir. 2019 yılında dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “encam devre başkanlığına” seçbilimselştir.
Bu pozisyonda özen etmiş olduğu dü yılın ahir 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA başkanlığı görevini Köle’li Prof. ErrolAlden’dan gerçekten devir almıştır. Antrparantez Kerem Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Kellekanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Direktörü olarak vazife yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir