Baharat

Kökleşik Türk mutfağında geniş olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar şimendifer. Baharat, köklü geçmişi ile Türk kaşındırmak kültürünün merkezinde mahal almaktadır. Baharat veya asıl malzeme olarak yemeklerde, tatlılıklalarda, dolaşmaşularda, reçellerde ilkin yapmak üzere pek çok alanda damaklarda unutulmaz izler buzakır. Türk mutfağı, sıklıkla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan sadece bir kısmı kendine başmaklık özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çmüsavi bahar umumi olarak her yemekte uygunluklarına için kullanılmaktadır. Baharatları kaşındırmak pişirirken kullanabilir veya yemekten sonra demleyebilirsiniz. Normal yemeklerde yakınlarında oranlarda kullanabildiğiniz zaman, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi sağlar. Hassaten doğanın kaynağından gelen baharatların iyileştirici tesiri evetğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap eden en sağlıklı besinlerin başında gelir. Tüm bu özelliklerin yüzı nöbet yemeklerinizi biraz değiştirmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziksel yapı, tat, renk veya kullanma amacı gibi farklı alanlara için farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e yaklaşan bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Baharat isimleri, hazırlanışlarındaki asıl birlikteşenle doğrudan ilişkili olma eğilimindedir. Baş olarak bahar çeşitleri fiziksel özelliklerine için toz, kuru ve taneli yapmak üzere üçe ayrılır. Bu tarzın örnekleri, tahıl olarak bilindik en geniş baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki bahar aynı zamanda tatlılıklalıkları ile bilinir ancak yemeklere de eklenebilirler. Toz baharatlar ise çok geniş oldukları kucakin kucaklerinde renk değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi çoğunlukla safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve çoğunlukla kaşındırmak pişirmede kullanılırlar. Yeşil toz baharatlar şanlı ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar taam ve kucakeceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı kucakecekler hazırlayabilirsiniz. Münteşir toz baharatlar arasında üçüncü renk sınıflandırmasına sahip olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları arasında köri, zerdeçaldatma, zencefil, kimyon, toz tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin isimleri burada bitmiyor. Bunların yüzı nöbet yeryüzünde elan pek çok bahar bulunmaktadır. Görmüş olduğunüz gibi baharatlar, farklı mimariları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Hassaten temelı baharatlar asıl sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmalarının yapı taşı nedeni hiç şüphesiz nadir olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetihandan ve özel muamelat gerektiren yoğun ve kuvvetli tatlar oldukları kucakin çoğunlukla önemsiz miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mai haşhaş veya zahter gibi baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem enikonu şifalı hem de özellikle tatlılıklalarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori haricinde değerlendirilebilecek sair baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, ansızın fazla baharın isabetli oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Ekseri ete tat salmak gibi yalnızçlarla kullanılmaktadır. Hassaten bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce büsbütün baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çmüsavi bahar Türk mutfağında çok kıymetli bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Anadolu sınırları süresince en geniş kullanılan tatlar arasında mahal almakta ve dolayısıyla Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Pıtrak kullanımları hasebiyle yiyeceklerde sadece ayırt edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört kez zaitrırlar. Anadolu mutfağında son not uyumlu ve yaşamsal olan bu yedi çmüsavi, çoğunlukla bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle Maşrık ve Güneydoğu Anadolu mutfağında önemli bir yere sahip olan toz veya pul gibi biber bazlı baharatlar sadece sadece bütün yemeklerin asıl malzemesidir. Üretimi kucakin bezek biberi adı verilen özel bir biber türü gerektiren bu bahar türü, sağlıklı mimarisıyla da dide dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Sağlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, organik bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi yapı taşı bahar arasında mahal vadi hem de Güneydoğu Anadolu ile özdeşlehandan ve biber özü kucakermiş bir sair bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elması denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, sair biber baharatlarından farklı olarak toz kıvamı ve rengiyle sadece ayırt edilir. Hassaten dokunaklılığın pullardan farklı olarak ağızda elan geç yayılması da İsot’u bu kadar özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan ancak farklı bir mimariya sahip olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda çoğunlukla nanıaziz ve zeytinyağı ile tüketilen sağlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk gelmek kucakin Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Anadolu mutfağının yıldızı Seven Spices
Yedi baharın ihtimal de en bilindik üyesi olan karabiber, hem tane hem de toz halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve beyaz zehir et ürünlerinde doğrudan pişmiş gıdaların üzerine konularak geniş olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, sıcak iklimlerde yetihandan karabiberlerden mimarilır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya gibi ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları hasebiyle karabiber üretimi kucakin mükemmeldir. Hassaten yemeğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yemeğin yapı taşı yapkaloriı oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı yönü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle mantıklı miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar arasında bir özge yıldız olan kekik, geniş bir kullanma vadiı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları süresince ferah oranda yetişmesi, kekiğin birhayli varyasyonda kullanılmasının asıl sebebidir. Esenlik kavlükarar konusu evetğunda, birhayli ulaması olan kişi cisim sistemi kucakin iyidir. Kekik otu gibi temelı çay türleri günün nihayetinde yorgunluğu refetmek kucakin uz gelebilir. Bir sair bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en müstehap baharatlarından biri evetğu kucakin Anadolu’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde et ürünlerine lezzet katan bu bahar sadece sadece her yemekte kullanılabilir. Baharatın kucakindeki esanslara rabıtlı olarak farklı skorlara uz gelebilmektedir. Bu açıdan kucakerik ve hammaddelere için uzmanlardan takviye alarak ürünleri dağıtırken kullanma önerilerine uyabilirsiniz.

Lüp yapı taşı direği olan bahar çeşitleri ve aş damı kullanımları, yakınlarında orantıda ve yakınlarında oranda kullanıldığında her yaşfecir kullanıcıya uz gelebilir.

Olağandışı ve düzensiz baharatlar
Sayımsız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın yüzı nöbet karışım mimarisına sahip olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini aldatmaıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, çoğunlukla birkaç baharın ve bu baharatlara eşlik eden aromatik otların karışımıdır. Enikonu popüler olan bu karışımlar hem uygulamalı hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği hasebiyle adından sıkça kavlükarar ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü gödeş ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok elan fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her zaman yüzınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi sıkıca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin asıl maddesi kişniştir. Ancak birhayli farklı bahar kucakerir. Türk köftesine adını veren en yapı taşı maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma ya da kebap gibi yiyeceklerde geniş olarak kullanılan bu ürün yardımıyla hem damağınızda tat bırakan hoş bir deneyim yaşarsınız hem de yiyecekleri elan hızlı sindirir ve sağlıklı bir kaşındırmak yersiniz. Bir sair düzensiz bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Eklenmişşi tadı yardımıyla özellikle salatalar kucakin uygundur. Ancak sumak baharı çoğunlukla salatalarda, çorbalarda veya et yemeklerinde kullanılır. Hangi sutaşşların tabii özlerinde antioksidan kucakerdiğini tasa ediyorsanız ürün birtakımnda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir