Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” manaına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde bulunan kent, yemeden içmeden ardından korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına merhametsizlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mehabetli bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kıvrak yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste dar sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişki duyanlar muhtevain tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca sert çok medeniyete dar sahipliği yaratıcı bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile bile epey pop. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kıvrak 13 yeri sizin muhtevain listeledik. Eğer siz bile yaz tatili muhtevain bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi maksatınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk belde Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede belde düzlük surlar enliletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin de çok neşeli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten rahat alanlar muhtevain adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve tarik kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda belde düzlük doğal gaz yağı deposundan binlerce senedir çıkan alevler eski Yunanistanlı Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” manaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline çığlıkr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan kellelı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile mücadelemaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek muhtevain yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi gömlek dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 gömlek altından alevler saçcevher devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi gömlek dibinden fıştepe alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak muhtevain Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde belde kızılır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında belde kızılır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. önceki zamanlarda temelli yurt inşaı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında yine bileğanlayıştirilmiştir. önceki zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının belde aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin şimal yüzında ise çıkıntı halinde bir çıpa belde kızılır. Bu demirin anlayışlevi ise idam cezası edilen kişileri sıra boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında belde kızılıyor. Aya Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda konstrüksiyonldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi konstrüksiyonnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilgilendiren sıfır bir numara nişane olmasının huzurı keşik Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl nadir konstrüksiyonlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir bütün halinde saye altına alınmıştır.

7 24 transfer

Belek Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir